Działamy na terenie całej Polski. biuro@geoiniekt.pl 602 747 367

Kotwy gruntowe


Podczas budowy dużych obiektów konieczne jest ich wzmocnienie. Do mocowania budynku ze spójnym podłożem stosuje się kotwy gruntowe. Dzięki zastosowaniu łączników fundamenty są bardziej stateczne, a cała konstrukcja niezwykle stabilna. Dzieje się tak, ponieważ kotwy przenoszą siły rozciągające na nośną warstwę gruntu. Tradycyjna kotwa złożona jest z głowicy, buławy i swobodnego odcinka cięgna. Tak zwane ankry mogą mieć jednak kilka buław. Łączniki wielobuławowe stosuje się chociażby w przypadku wyjątkowo dużych obciążeń.


kotwy gruntowe

Czas eksploatacji kotew

Zastosowanie tak zwanych łączników jest najlepszym sposobem na ustabilizowanie ścian budynku. W zależności od wymaganego czasu podparcia, do mocowania można wykorzystać kotwy tymczasowe lub stałe. Pierwsze nie są tak trwałe jak drugie, przez co okres ich eksploatacji nie powinien przekraczać 2 lat. Stosowane są m.in. do ustabilizowania tymczasowych ścian oporowych czy tymczasowego kotwienia płyty dennej. Kotwy stałe posiadają odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne. W związku z tym, można je eksploatować długookresowo. Idealnie nadają się do podparcia trwałych ścian oporowych oraz wzmocnienia różnego rodzaju zboczy, nasypów czy skarp.

Zastosowanie kotew gruntowych

Kotwy gruntowe pozwalają mocować różnego rodzaju konstrukcje do jednolitego podłoża. Łączniki wykorzystywane są przede wszystkim do wzmacniania ścian budynków. Powszechnie stosuje się je także do stabilizowania słupów oraz masztów komunikacyjnych. Od wielu lat kotew używa się do wzmacniania konstrukcji:

Zalety zastosowania kotew gruntowych

Jak widać, kotwy gruntowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach budownictwa. Dlaczego w wielu przypadkach kotwienie jest najlepszą formą na wzmocnienie czy podparcie konstrukcji?

Zakładanie kotew gruntowych z GEOiniekt

By kotwy spełniały swoją funkcję muszą zostać prawidłowo założone. Ogromne znaczenie dla efektu końcowego mają warunki gruntowo-wodne, które przed kotwieniem trzeba skontrolować. Nasza firma z powodzeniem zajmuje się wykonywaniem wzmocnień za pomocą kotew gruntowych. Podczas montażu kotew zwracamy uwagę na każdy szczegół. W ten sposób wykonane przez nas zabezpieczenie jest solidne i bezpieczne. Z myślą o zadowoleniu naszych klientów w GEOIniekt wyceniamy usługi indywidualnie. Ostateczny koszt założenia kotew gruntowych zależy między innymi od rodzaju konstrukcji i jej wielkości.